Katunski putevi Crne Gore i Bosne i Hercegovine

Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA, u saradnji sa Općinom Fojnica i Poljoprivredno-prehrambenim fakultetom Univerziteta u Sarajevu, te u partnerstvu sa Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore i Regionalnom razvojnom agencijom za Bjelasicu, Komove i Prokletije iz Crne Gore u periodu od 2020 – 2022 god. realizovala je projekat "Katunski putevi Crne Gore i Bosne i Hercegovine".

Projekat je implementiran u okviru EU Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Bosna i Hercegovina, a cilj projekta bio je unapređenje kvaliteta i diverzifikacija turističke ponude, bazirane na prirodnom i kulturnom naslijeđu prekograničnog područja. U bh. prekograničnom području u okviru projekta su, pored trasiranja i markiranja tematske katunske staze nazvane Vranički katuni, implementirane aktivnosti postavljanja turističke signalizacije (info table, piktogrami i putokazi), te turističkog mobilijara (nadstrešnice i klupe, kamp mjesta sa ognjištima i pitkom vodom) u katunskim naseljima. Također, identificirana su i obučena lokalna domaćinstva za pružanje turističkih usluga i pripremu hrane poštujući standarde sigurnosti kojima su dodijeljeni i solarni paneli kako bi se unaprijedili njihovi kapaciteti za prihvat gostiju.

Urađena je i web stranica koja promoviše katunska naselja i lokalna domaćinstva koja pružaju turističke usluge (https://katunski-putevi.ba/ ), te promo film o katunskim naseljima.

Za više fotografija posjetite link: https://www.bhpassport.ba/bs/stranice/galerija/katunski-putevi-crne-gore-i-bih

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacije o viznom režimu za građane BiH, kao i za strance koji putuju u Bosnu i Hercegovinu

Informacija preuzeta sa http://mvp.gov.ba/konzularne_informacije/vize/Default.aspx

Državljani BiH pri putovanju u zemlje članice EU i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma moraju posjedovati putnu ispravu koja važi najmanje 3 mjeseca od datuma namjeravanog boravka u zemljama članicama EU ili potpisnicama Šengenskog sporazuma.

Državljani BiH za putovanje u zemlje članice EU i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma pored biometrijskog pasoša trebaju posjedovati novac u iznosu 35-70 eura za svaki dan boravka u zemljama EU. Granične službe mogu zahtijevati dokaz o posjedovanju novčanih sredstava za boravak u određenoj zemlji ili informaciju o adresi na kojoj ćete odsjest.

Državljani sljedećih država mogu ući u Bosnu i Hercegovinu, osim s putnom ispravom ili sa valjanom ličnom kartom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo:
- države članice Evropske unije
- države potpisnice Šengenskog sporazuma
- Andora, Crna Gora, Lihtenštajn, Monako, San Marino, Srbija, Sveta Stolica i Švicarska Konfederacija.

Najmanji iznos novčanih sredstava koji je potrebno da posjeduju stranci koji putuju u Bosnu i Hercegovinu iznosi 150,00 KM (ili protuvrijednost u stranoj konvertibilnoj valuti) za svaki dan namjeravanog boravka.

 

 


 

Prelazak državne granice za državljane BiH

Informacija preuzeta sa https://granpol.gov.ba/Faq/Read?pageId=21

Da li je potrebna punomoć za prelazak državne granice maloljetnog državljana BiH?

Članom 8. stav (2) Zakona o putnim ispravama ("Službeni glasnik BiH", br.: 4/97, 1/99, 9/99, 27/00, 32/00, 19/01, 47/04 , 53/07, 15/08, 33/08, 39/08 i 60/13) predviđeno je da nosilac putne isprave državljanin BiH mlađi od 14 godina, odnosno poslovno nesposobne osobe mogu putovati u inostranstvo u pratnji jednog ili oba roditelja ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja..

Nosilac putne isprave, državljanin BiH mlađi od 14 godina mora imati saglasnost oba roditelja ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja, koju je ovjerio nadležni organ ako putuje u pratnji druge osobe.

Prema vаžеćеm Zаkоnu о putnim isprаvаmа BiH, zа mаlоljеtne osobe, оdnоsnо pоslоvnо nеspоsоbne osobe zаhtjеv zа izdаvаnjе putnе isprаvе pоdnоsi јеdаn оd rоditеljа, uz sаglаsnоst drugоg rоditеljа, оdnоsnо drugi zаkоnski zаstupnik.

Izuzеtnо, putnа isprаvа izdаt ćе sе u sljеdеćim slučајеvimа:

  • a) аkо sе јеdаn оd rоditеljа vоdi kао nеstаla osoba,
  • b) аkо је јеdаn оd rоditеljа nеpоznаtоg prеbivаlištа ili bоrаvištа,
  • c) аkо је јеdаn оd rоditеljа nеdоstupаn оrgаnu nаdlеžnоm zа izdаvаnjе putnе isprаvе,
  • d) ako je jednom od roditelja odlukom suda dodijeljeno starateljstvo nad djetetom, osim u slučaju da istom odlukom suda izdavanje putne isprave i putovanje djeteta u inostranstvo nije uvjetovano saglasnošću oba roditelja.

Dakle, nе pоstојi zаkоnskа оbаvеzа pоsjеdоvаnjа pisаnе sаglаsnоsti drugog rоditеljа prilikom putоvаnjа u inоstrаnstvо, odnosno nеmа smеtnji dа nosilac putne isprave, državljanin BiH mlađi od 14 godina putuје sа јеdnim оd rоditеljа ili zakonskim zastupnikom, odnosno starateljem.

Pisаnа sаglаsnоst mоžе biti pоtrеbnа prilikоm kоntrоlе grаničnih оrgаnа držаvе u kојu sе putuје ili prеkо čiје tеritоriје sе trаnzitirа, pа zаtо prеpоručuјеmо dа sе prije pоlаskа nа put prоvjеri u diplоmаtskо-kоnzulаrnim prеdstаvništvimа tih zеmаljа.

 


 

Korisni savjeti putnicima

Informacija preuzeta sa https://www.sarajevo-airport.ba/Page/Korisni-savjeti

Nakon što se registrujete za let, može biti veoma korisno da na brzinu pogledate u svoju kartu i provjerite da li imate odrezak za predati prtljag i odgovara li broju komada prtljaga koji ste registrovali

- Upamtite kako Vaš prtljag izgleda i koje je boje. Ovo je izuzetno bitno za one komade prtljaga koje ste možda posudili od nekoga za svoje putovanje.

- Ne pakujte hranu, lomljive boce ili kvarljivu robu. Stalno imajte na umu šta bi se desilo ukoliko bi se takve stvari držale u skladištu i po nekoliko sedmica.

- Avioprevoznik preuzima odgovornost samo za registriranu prtljagu, tj. prtljag registriran na šalteru za registraciju za koji je putnik dobio odgovorajući prtljažni privjesak. Za ručni prtljag odgovara putnik.

- Veoma bitne i prijeko potrebne stvari koje trebate da nosite kao što su lijekovi, mali darovi koji su Vam veoma dragi, rukopis Vaše knjige ili jedinu kopiju Vaše diplomske teze bi trebalo da čuvate u vašem ručnom prtljagu.

- Stoga, još kod kuće pojedinačno obilježite svaki komad prtljaga tako što ćete na njega upisati Vaše ime, prezime i adresu. Neće biti na odmet ukoliko upišete i naziv hotela u kojem ćete odsjesti i termin (kao privremena adresa). Nijedna informacija nije suvišna kada se traga za izgubljenim prtljagom

- Da biste ubrzali proceduru prolaska sigurnosne kontrole i samim tim izbjegli zadržavanje, poželjno je da prije prolaska u plastične posude odložite sve metalne i električne predmete, novčanike, kovanice, satove, ključeve, kaiševe, mobilne telefone, kišobrane, kapute i jakne.

-Prije nego što krenete na put informišite se o situaciji u zemlji u koju namjeravate putovati. Na web stranici MIP-a (www.mvp.gov.ba) dobit ćete sve potrebne preporuke za putovanje, informacije o pasošima i vizama, liste ambasada i ostale korisne informacije.

- Posljednja, ali ne i manje bitna stvar je da svoj prtljag nikada ne ostavljate bez nadzora

NAPOMENA: Na letovima LH Grupacije (Lufthansa-Austrian Airlines) predati prtljag ne smije sadržavati alkoholna pića sa preko 70 % sadržaja alkohola. Putnicima u predatom prtljagu je dozvoljeno unijeti alkoholna pića sa 24 % alkohola, kao i alkoholna pića sa 24-70 % sadržaja alkohola ukoliko su u originalnom fabričkom pakovanju.

Partneri: